Szukaj
Close this search box.

Jak łagodnie wrócić do formy muzycznej po wakacjach?

Udostępnij

Wakacje to czas odpoczynku i regeneracji sił po całym roku wytężonej pracy i nauki. Jak więc powrócić do muzykowania po letniej przerwie, nie tracąc motywacji i radości z gry? Oto kilka sprawdzonych sposobów na płynny powrót do formy muzycznej po wakacyjnej labie.

1. Wakacyjna przerwa jest potrzebna

Najpierw trzeba sobie uświadomić, że wakacyjna przerwa w ćwiczeniach i lekcjach gry na instrumencie jest czymś absolutnie naturalnym i potrzebnym. Podobnie jak w sporcie, regularne forsowne treningi prowadzą do przeciążenia i wypalenia.

Dlatego zarówno umysł, jak i ciało potrzebują okresowego zresetowania, aby móc wrócić do formy z nową energią. Nawet najwięksi artyści i sportowcy pozwalają sobie na przerwy wytchnieniowe.

W muzyce też znajdziemy przerwy – ciszę między dźwiękami lub pauzy między taktami. Są one integralną częścią utworu, pozwalającą mu oddychać. Podobną funkcję pełni wakacyjna przerwa w nauce gry.

2. Jak dbać o formę muzyczną na wakacjach?

Co prawda, zasłużony odpoczynek jest niezbędny, ale całkowite zaprzestanie praktyki przez 2 miesiące może mieć niestety negatywne skutki.

Podobnie jak mięśnie po okresie bezczynności, „mięśnie” odpowiedzialne za grę na instrumencie mogą się osłabić i stępić wrażliwość. Dlatego warto zachęcać dziecko do lekkich, niezobowiązujących ćwiczeń w trakcie wakacji.

Wystarczy kilkanaście minut dziennie poświęcone na gamy, etiudy lub ulubione utwory. Można też wyznaczyć konkretny dzień w tygodniu na powtórkę materiału. Takie minimum pozwoli utrzymać dobry poziom techniki gry.

Przykładowy letni plan ćwiczeń:

  • 3 razy w tygodniu 15-minutowa sesja gam i etiud
  • 1 dzień w tygodniu na przejrzenie ulubionych utworów (30 minut)
  • 1 raz w miesiącu „popis” przed rodziną lub znajomymi

3. Występ wakacyjny jako nagroda i motywacja

Aby zachęcić dziecko do ćwiczeń w wakacje, można zaproponować zorganizowanie kameralnego występu w domu dla najbliższych.

Popis umiejętności przed rodzicami, rodzeństwem czy przyjaciółmi będzie stanowił atrakcyjny cel do pracy w wolnym czasie. Dostarczy też poczucia satysfakcji i wzmocni wiarę we własne możliwości przed powrotem do systematycznej nauki.

Jak zorganizować wakacyjny występ?

  • Ustalcie z dzieckiem termin i repertuar
  • Stwórzcie zaproszenia dla gości
  • Przygotujcie scenę i dekoracje
  • Zróbcie próbę generalną przed występem
  • Zarejestrujcie występ, aby mieć pamiątkę
  • Uhonorujcie małego artystę brawami i drobnym upominkiem

4. Jak wrócić do regularnych ćwiczeń?

Kluczowe w powrocie do formy po wakacjach jest stopniowe zwiększanie obciążenia. Nie warto od razu wracać do intensywnego planu zajęć sprzed wakacji.

Na początek wystarczy 20-30 minut ćwiczeń dziennie, powtarzając dobrze opanowany wcześniej materiał. Stopniowo można wydłużać czas sesji i wprowadzać nowe, coraz trudniejsze elementy.

Przykładowy harmonogram na wrzesień:

  1. tydzień: 20 minut dziennie, utrwalenie starych gam / etiud
  2. tydzień: 30 minut dziennie, wprowadzenie 1 nowej gamy / etiudy tygodniowo
  3. tydzień: 45 minut dziennie, nowy repertuar
  4. tydzień: powrót do typowego planu zajęć

Dobrze jest też ustalić konkretny, ale elastyczny harmonogram powrotu do systematycznej praktyki. Wspólne planowanie z dzieckiem pomoże je zmotywować.

5. Podsumowanie

Przerwa wakacyjna to doskonały moment na regenerację i restart. Ale aby zachować radość z muzykowania, warto wpleść w letni wypoczynek elementy zabawowej praktyki.

Stopniowe zwiększanie obciążenia po wakacjach, wspólne muzyczne cele i pozytywna motywacja pozwolą łagodnie wrócić do formy i z nowym zapałem kontynuować muzyczną edukację.

Poznajmy się!

Cześć, jestem Magda i jestem bardzo podekscytowana, że mogę się z Wami dzielić naszą pasją do muzyki i rodzicielstwa. Na co dzień pracuję jako flecistka w Operze, a razem z moim mężem Mateuszem, który jest śpiewakiem operowym, wychowujemy dwóch wspaniałych synów – 4-letniego Olka i 8-letniego Jaśka, którzy podobnie jak my uwielbiają muzykę.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, komentowania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Chętnie poznamy Wasze historie i pomysły na to, jak wprowadzić muzykę do życia Waszych dzieci.

Najlepiej śledzić nasz Instagram! Tam dzieje się najwięcej! 📸
Szukaj na blogu
Najczęściej czytane:
Scroll to Top