Muzyczne Dzieci Logo - Tekst po prawej (4)

Jak rozwijać pamięć muzyczną? Ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Udostępnij

Dobra pamięć muzyczna to podstawa sukcesu w nauce gry na instrumencie i ogólnym rozwoju zdolności muzycznych. Jak stymulować i trenować tę ważną zdolność u dzieci? Oto sprawdzone ćwiczenia i zabawy rozwijające pamięć muzyczną.

1. Ćwiczenia na zapamiętywanie dźwięków

Proste, a zarazem skuteczne są ćwiczenia polegające na zapamiętywaniu i powtarzaniu konkretnych dźwięków. Można grać na instrumencie lub uderzać w różne przedmioty, tworząc proste schematy rytmiczne, a zadaniem dziecka jest ich dokładne powtórzenie.

Stopniowo można wydłużać i komplikować sekwencje dźwięków, dodając różne ich wysokości, natężenia i barwy. Świetnie rozwija to pamięć muzyczną.

2. Rozpoznawanie schematów rytmicznych

Podobną formą ćwiczeń jest stukanie w różnym tempie prostych, krótkich rytmów, a zadaniem dziecka jest rozpoznanie, czy usłyszało już ten schemat. Można też wyklaskać lub zagrać na instrumencie dłuższy rytm, a dziecko powtarza tylko jego fragment. Rozwija to pamięć i koncentrację.

3. Gra w kalambury dźwiękowe

Świetną zabawą rozwijającą pamięć słuchową są kalambury dźwiękowe. Jedna osoba gra krótki motyw melodyczny lub rytmiczny, a zadaniem pozostałych jest odgadnięcie, co przedstawiał. Można używać motywów znanych utworów, piosenek itp.

4. Wymyślanie historii do muzyki

Innym pomysłem jest słuchanie krótkich utworów instrumentalnych i wymyślanie do nich historyjek. Angażuje to wyobraźnię muzyczną i ćwiczy zapamiętywanie charakteru i nastroju słuchanej muzyki. Po kilkukrotnym wysłuchaniu łatwiej odtworzyć historię w całości.

5. Powtarzanie wysłuchanych melodii

Chcąc rozwinąć pamięć melodii, można zagrać na instrumencie krótki motyw lub przebój, który dziecko dobrze zna. Zadaniem malucha jest powtórzenie melodii – najpierw na sylabach neutralnych, później ze słowami. Ćwiczy to zapamiętywanie linii melodycznej.

6. Odtwarzanie usłyszanych dźwięków na instrumencie

Ćwiczyć pamięć i słuch muzyczny można też poprzez odtwarzanie na instrumencie pojedynczych dźwięków lub prostych schematów usłyszanych w otoczeniu. Może to być np. dźwięk dzwonka, pukanie do drzwi lub szum wiatru. Doskonali to słuch i pamięć muzyczną.

7. Improwizacja melodyczna

Ważnym elementem rozwijającym pamięć muzyczną jest improwizacja i swobodna zabawa dźwiękami. Zachęćmy dziecko, by po eksperymentowaniu spróbowało zagrać z pamięci powtarzalny, krótki motyw melodyczny. Rozwinie to umiejętność utrwalania w głowie własnych pomysłów muzycznych.

8. Słuchanie muzyki “w ciemno”

Warto też ćwiczyć rozpoznawanie utworów i ich cech bez podpowiedzi wzrokowych. Słuchając ze zamkniętymi oczami, dziecko uczy się lepiej skupiać na samej muzyce i ją zapamiętywać. Można wspólnie zgadywać tytuły i kompozytorów poznanych wcześniej utworów.

Podsumowanie

Systematyczne stosowanie zabawowych ćwiczeń rozwijających pamięć dźwiękową przyniesie wymierne efekty w postaci lepszego zapamiętywania melodii, rytmów i cech utworów muzycznych. Dzięki dobrej pamięci muzycznej łatwiej będzie opanować grę na instrumencie i ogólną wiedzę z zakresu muzyki. Wspólna nauka przez zabawę z pewnością sprawi też wiele radości!

Poznajmy się!

Cześć, jestem Magda i jestem bardzo podekscytowana, że mogę się z Wami dzielić naszą pasją do muzyki i rodzicielstwa. Na co dzień pracuję jako flecistka w Operze, a razem z moim mężem Mateuszem, który jest śpiewakiem operowym, wychowujemy dwóch wspaniałych synów – 4-letniego Olka i 8-letniego Jaśka, którzy podobnie jak my uwielbiają muzykę.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, komentowania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Chętnie poznamy Wasze historie i pomysły na to, jak wprowadzić muzykę do życia Waszych dzieci.

Najlepiej śledzić nasz Instagram! Tam dzieje się najwięcej! 📸
Szukaj na blogu
Najczęściej czytane:
Scroll to Top