Muzyczne Dzieci Logo - Tekst po prawej (4)

Jak zainteresować dziecko muzyką klasyczną? Praktyczne porady dla rodziców

Udostępnij

Muzyka klasyczna kojarzy się często z czymś nudnym i nieciekawym, zwłaszcza dla małych dzieci. Jednak warto zaszczepić w maluchach zamiłowanie do utworów Mozarta, Chopina czy Beethovena. Jak skutecznie zainteresować dziecko muzyką poważną? Oto sprawdzone sposoby.

1. Słuchajcie razem krótkich, wesołych utworów

Na początku wybieraj krótkie fragmenty muzyki klasycznej w szybkim tempie i wesołym, pogodnym charakterze. Unikaj smutnych i mrocznych dzieł. Możesz skorzystać z naszej playlisty „Klasyka malucha”, w której znajdziesz odpowiednie utwory.

Taka radosna muzyka na pewno przypadnie do gustu małym dzieciom i sprawi, że polubią dźwięki instrumentów symfonicznych. Stopniowo wprowadzaj dłuższe kawałki i bardziej zróżnicowany repertuar.

2. Zachęcaj do ilustrowania muzyki

Zaproponuj dziecku, aby podczas słuchania muzyki klasycznej rysowało, co sobie wyobraża. Może to być na przykład taniec postaci lub krajobraz kojarzący się z utworem.

Takie ilustrowanie dźwięków rozbudzi wyobraźnię dziecka i pozwoli mu lepiej wczuć się w charakter słuchanej muzyki. Porozmawiajcie potem o stworzonych obrazach i odczuciach.

3. Opowiadajcie historie do muzyki

Inną świetną zabawą jest wymyślanie wspólnie historii pasujących do danego utworu. Niech dziecko da ponieść się wyobraźni i opowie w dowolny sposób, co kojarzy mu się z tą melodią.

Taka zabawa pobudzi kreatywność malucha i pozwoli mu lepiej wsłuchać się w nastroje muzyki klasycznej oraz zapamiętać je.

4. Organizujcie koncerty dla zabawek

Aby „przełamać lody” z muzyką klasyczną, możesz zachęcić dziecko do zorganizowania koncertu dla ulubionych zabawek. Niech poczuje się jak prawdziwy dyrygent i poprowadzi „orkiestrę” z płyt CD dla swojej publiczności.

Taka zabawa pomoże polubić poważne brzmienia, a maskotki z pewnością będą zachwycone takim występem!

5. Tańczcie przy muzyce klasycznej

Muzykę klasyczną można nie tylko słuchać, ale i tańczyć! Zatańczcie swobodnie z dzieckiem przy wesołych, dynamicznych fragmentach utworów. Starsze dzieci mogą też poznać podstawowe kroki takie jak menuet czy polonez.

Wspólny taniec to świetna zabawa, która pomoże poczuć rytm i pokochać brzmienie orkiestry symfonicznej.

6. Czytajcie książki o kompozytorach

Sięgnijcie po pięknie ilustrowane albumy i książki dla dzieci o słynnych kompozytorach. Zabawne historyjki z ich życia, komiksowe opowieści przybliżą postacie Mozarta, Chopina czy Beethovena.

Czytanie z maluchem takich pozycji może stać się Waszym codziennym, przyjemnym rytuałem i zachęci do poznawania twórców muzyki klasycznej.

7. Róbcie wspólnie muzykę

Jeśli tylko masz taką możliwość, graj na instrumencie lub śpiewaj wraz z dzieckiem proste melodie. Nawet jeśli nie znasz nut, możecie razem poeksperymentować z dźwiękami.

Wspólna improwizacja muzyczna sprawi, że poważna muzyka stanie się dla dziecka czymś naturalnym i radosnym.

Podsumowanie

Obcowanie z muzyką klasyczną od najmłodszych lat pozwoli zaszczepić w dziecku zamiłowanie do tej niezwykłej formy sztuki. Kluczem jest stopniowe wprowadzanie małych słuchaczy w świat dźwięków i przekształcanie słuchania w fascynującą przygodę i zabawę. Mamy nadzieję, że nasze playlisty z serii „Klasyka malucha” pomogą Wam w tym!

Poznajmy się!

Cześć, jestem Magda i jestem bardzo podekscytowana, że mogę się z Wami dzielić naszą pasją do muzyki i rodzicielstwa. Na co dzień pracuję jako flecistka w Operze, a razem z moim mężem Mateuszem, który jest śpiewakiem operowym, wychowujemy dwóch wspaniałych synów – 4-letniego Olka i 8-letniego Jaśka, którzy podobnie jak my uwielbiają muzykę.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, komentowania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Chętnie poznamy Wasze historie i pomysły na to, jak wprowadzić muzykę do życia Waszych dzieci.

Najlepiej śledzić nasz Instagram! Tam dzieje się najwięcej! 📸
Szukaj na blogu
Najczęściej czytane:
Scroll to Top