Muzyczne Dzieci Logo - Tekst po prawej (4)

Klasyczne kompozycje, które każde dziecko powinno znać

Udostępnij

Muzyka odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju i edukacji dzieci. Wpływa pozytywnie na inteligencję, koncentrację, kreatywność i empatię. Dostarcza też wzruszeń estetycznych i wzbogaca życie emocjonalne.

Dlatego tak ważne jest, aby wprowadzać dzieci w świat wartościowej muzyki już od najmłodszych lat. A nic tak nie poszerza horyzontów małego słuchacza jak muzyka klasyczna. Oto nasze propozycje klasycznych kompozycji, które koniecznie powinno poznać każde dziecko.

1. Czarodziejski Mozart, czyli…Symfonia nr 40 i Czarodziejski Flet

Rozpocznijmy od niekwestionowanego mistrza muzyki klasycznej, symbolu geniuszu i wrażliwości – Mozarta. Jego muzyka ma magiczną moc oddziaływania na umysły dziecięce. Pobudza wyobraźnię, rozwija intelekt, uczy subtelności uczuć.

Jakie dzieła Mozarta szczególnie polecamy najmłodszym? Przede wszystkim jego słynne Symfonie np. nr 40 g-moll. Ich przejmujące melodie, dramaturgia i wirtuozeria na pewno poruszą serca dzieci. Warto też sięgnąć po fragmenty oper np. Czarodziejskiego Fletu. Arie Czarodziejskiego Fletu jak „Bądź pozdrowiona, nocy królowo” oczarują małych słuchaczy.

2. Beethoven dla początkujących, czyli 5 Symfonia i „Dla Elizy”

Kolejny kompozytor, którego twórczość koniecznie trzeba znać to Ludvig van Beethoven. Jego monumentalna 5 Symfonia z poruszającym motywem „losu pukającego do drzwi” na pewno mocno zaintryguje dziecięcą wyobraźnię. Z kolei czuła sonatina „Dla Elizy” rozczuli serca najmłodszych wirtuozerską prostotą i łagodnym liryzmem.

Te dwa kontrastowe oblicza twórczości Beethovena dadzą dziecku przedsmak ogromu jego geniuszu. Być może zachęcą do dalszego poznawania dorobku tego wielkiego kompozytora?

3. Cztery pory roku Vivaldiego, czyli muzyka natury

Antonio Vivaldi stworzył dzieło, które idealnie łączy świat muzyki klasycznej i natury. Mowa oczywiście o słynnych „Czterech porach roku”. Słuchając kolejnych koncertów dzieci mogą doskonale zrozumieć, jak muzyka potrafi oddać piękno i nastroje przyrody.

Usłyszą grzmoty wiosny, śpiew ptaków latem, tańce wieśniaków jesienią i zawieruchę zimy. Te barwne obrazy dźwiękowe na pewno rozbudzą ich wyobraźnię i zachęcą do wsłuchiwania się w otaczający świat.

4. Bach i Händel – mistrzowie organów i chórów

Wrażliwości potrzeba nie tylko do zrozumienia muzyki, ale też otaczającego świata. Dlatego warto stymulować ją u dzieci poprzez słuchanie utworów Johanna Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Händla. Ich wspaniałe dzieła organowe i wokalne rozpalą zmysły maluchów.

Polecamy przede wszystkim monumentalne dzieło Bacha – Toccatę i fugę d-moll. Jej potężne brzmienie mistycznych organów na pewno wstrząśnie dziecięcą wyobraźnią. Z kolei z „Mesjasza” Händla warto wybrać radosne Alleluja. Ten triumfalny hymn na chór na pewno powoduje dreszcze i łzy wzruszenia.

5. Chopin – poeta fortepianu

Na koniec coś bardziej subtelnego, intymnego – muzykę Fryderyka Chopina. Ten poeta fortepianu stworzył bezcenne klejnoty, które wprowadzą dzieci w świat romantycznej ekspresji uczuć.

Polecamy przede wszystkim jego melancholijne nokturny, np. cis-moll. Ich senna atmosfera na pewno poruszy wrażliwość małych słuchaczy. Z kolei pełne wdzięku walce, jak ten As-dur przypominający „minuta z pierwszego balu” rozczulą serca i pobudzą wyobraźnię.

Chopin to idealny „ambasador” muzyki klasycznej dla dziecięcej duszy.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że choć w małym stopniu udało nam się przekonać do wprowadzania dzieci w świat wspaniałych arcydzieł muzyki poważnej. Ich moc poruszania serc i umysłów jest bezcenna. Dajmy szansę najmłodszym, by mogli czerpać z tego źródła piękna, prawdy i wrażliwości. Będzie to dla nich niezwykła, na całe życie podróż w głąb siebie i otaczającego świata. Zapraszamy w tę podróż!

Poznajmy się!

Cześć, jestem Magda i jestem bardzo podekscytowana, że mogę się z Wami dzielić naszą pasją do muzyki i rodzicielstwa. Na co dzień pracuję jako flecistka w Operze, a razem z moim mężem Mateuszem, który jest śpiewakiem operowym, wychowujemy dwóch wspaniałych synów – 4-letniego Olka i 8-letniego Jaśka, którzy podobnie jak my uwielbiają muzykę.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, komentowania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Chętnie poznamy Wasze historie i pomysły na to, jak wprowadzić muzykę do życia Waszych dzieci.

Najlepiej śledzić nasz Instagram! Tam dzieje się najwięcej! 📸
Szukaj na blogu
Najczęściej czytane:
Scroll to Top