Muzyczne Dzieci Logo - Tekst po prawej (4)

Rozwijanie słuchu muzycznego u dziecka – ćwiczenia i zabawy- cz.I

Udostępnij

Słuch muzyczny odgrywa kluczową rolę w rozwoju zdolności i zainteresowań muzycznych dziecka. Im lepiej maluch słyszy melodię, rytm i harmonię, tym łatwiej przychodzi mu nauka śpiewu, gry na instrumencie i ogólnej wiedzy muzycznej. Jak stymulować ten ważny zmysł u swojego dziecka? Oto sprawdzone ćwiczenia i zabawy rozwijające słuch muzyczny.

1. Ćwiczenia rozróżniania dźwięków

Bardzo prostą, a zarazem skuteczną zabawą rozwijającą słuch jest nauka rozróżniania dźwięków z otoczenia. Można poprosić dziecko, aby po kolei nasłuchiwało i identyfikowało odgłosy dobiegające np. z kuchni, łazienki, pokoju. Ćwiczcie też rozpoznawanie głosów domowników i dźwięków wydawanych przez różne przedmioty.

2. Zabawa w echolokację

Znakomitym ćwiczeniem słuchowym jest odgadywanie położenia przedmiotu z zamkniętymi oczami – dziecko staje w centrum pokoju, a Ty uderzasz w różne przedmioty. Zadaniem malucha jest wskazanie, z którego kierunku dobiega dźwięk. Można też klaskać w różnych miejscach, a dziecko niech powtarza klaśnięcia niczym echo.

3. Rozpoznawanie stylów muzycznych

Innym pomysłem jest puszczanie krótkich fragmentów utworów z różnych stylów i epok – np. baroku, klasycyzmu, romantyzmu. Zadaniem dziecka będzie rozpoznanie, z jaką muzyką ma do czynienia. Taka zabawa rozwija pamięć słuchową i zdolność kojarzenia brzmienia z konkretnym stylem.

4. Powtarzanie prostych rytmów

Rozwijanie poczucia rytmu również doskonale wspiera ogólny rozwój słuchu muzycznego. Wyklaskuj lub wystukuj proste schematy rytmiczne, złożone np. z dwóch lub trzech dźwięków. Zadaniem dziecka jest dokładne powtórzenie usłyszanego rytmu. Stopniowo schematy mogą być coraz dłuższe i bardziej złożone.

5. Rozpoznawanie gam muzycznych

Innym pomysłem jest granie na instrumencie lub śpiewanie krótkich fragmentów gam durowych i molowych. Zadaniem dziecka będzie odgadnięcie, czy była to melodia „wesoła” (durowa), czy „smutna” (molowa). Ćwiczcie rozpoznawanie coraz większej ilości gam, np. C-dur, a-moll, G-dur itd.

Regularne stosowanie takich zabaw i ćwiczeń pomoże rozwinąć u dziecka słuch muzyczny, a tym samym przyspieszy jego ogólny rozwój umiejętności muzycznych. Im wcześniej zaczniemy stosować tego typu stymulację słuchową, tym większe efekty osiągniemy. Angażujmy zatem nasze pociechy w muzyczne zabawy i ćwiczenia już od najmłodszych lat!

Poznajmy się!

Cześć, jestem Magda i jestem bardzo podekscytowana, że mogę się z Wami dzielić naszą pasją do muzyki i rodzicielstwa. Na co dzień pracuję jako flecistka w Operze, a razem z moim mężem Mateuszem, który jest śpiewakiem operowym, wychowujemy dwóch wspaniałych synów – 4-letniego Olka i 8-letniego Jaśka, którzy podobnie jak my uwielbiają muzykę.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, komentowania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Chętnie poznamy Wasze historie i pomysły na to, jak wprowadzić muzykę do życia Waszych dzieci.

Najlepiej śledzić nasz Instagram! Tam dzieje się najwięcej! 📸
Szukaj na blogu
Najczęściej czytane:
Scroll to Top