Dobry słuch muzyczny to podstawa sukcesu w nauce gry na instrumencie i śpiewu. Jak w kreatywny, zabawowy sposób rozwijać ten zmysł u dziecka? Oto pomysły na ćwiczenia i aktywności, które usprawnią słyszenie melodii, rytmu i innych elementów muzyki.
1. Słuchowe puzzel
Nagranie krótkiego rytmu, melodii lub piosenki, a następnie jej odtwarzanie z przerwami – zadaniem dziecka jest ułożenie w całość tego „słuchowego puzzla”. Świetnie ćwiczy pamięć i koncentrację słuchową.
2. Muzyczne kalambury
Zabawa polega na przekazywaniu tytułów piosenek, melodii za pomocą gestów, ruchu i odgłosów. Doskonali umiejętność kojarzenia dźwięków z konkretnymi utworami.
3. Co się zmieniło?
Odtworzenie krótkiej melodii, rytmu lub piosenki z drobną różnicą i zadanie dla dziecka: co się zmieniło w stosunku do pierwowzoru? Świetne ćwiczenie koncentracji i uważnego słuchania.
4. Muzyczne opowieści
Dziecko układa krótką opowiastkę z wykorzystaniem różnych dźwięków – stukania, uderzania, brzęczenia itp. Może też odgrywać role bohaterów zmieniając barwę głosu. Rozwija to wyobraźnię dźwiękową.
5. Komponujemy melodię
Tworzenie wspólnej, prostej melodii przy użyciu np. dzwonków chromatycznych lub innych instrumentów. Można ustalać np. tylko 3 dźwięki i tworzyć przy ich użyciu własną muzykę.
6. Muzyczna pamięć
Podczas słuchanej piosenki/melodii dziecko ma za zadanie wykonać określoną czynność przy ustalonym wcześniej dźwięku – klaśnięcie, podskok itp. Ćwiczy koncentrację.
7. Dyrygent orkiestry
Rodzic gra na jakimś instrumencie lub odgłosami ilustruje grę różnych instrumentów. Zadaniem dziecka jest dyrygowanie taką „orkiestrą” – np. głośniej, ciszej, szybciej, wolniej.
8. Muzyczna matematyka
Ćwiczenie polega na odliczaniu np. do 7 i wykonywaniu określonego dźwięku przy każdej kolejnej liczbie – klaśnięcie, tupnięcie. Rozwija poczucie metrum i pulsu muzycznego.
9. Jaka to melodia?
Granie znanych dziecku prostych melodii, np. z bajek, reklam i zagadek typu „Zgadnij, jaka to melodia?”. Rozwija pamięć muzyczną i rozpoznawanie znanych schematów dźwiękowych.
10. Muzyczne dźwięki
Eksperymentowanie z wydobywaniem różnych dźwięków z przedmiotów – uderzanie, pocieranie, dmuchanie itp. Uwrażliwia na barwy i możliwości dźwiękowe otoczenia.
Regularne, systematyczne stosowanie takich kreatywnych aktywności na pewno przyniesie wymierne efekty w postaci rozwoju słuchu muzycznego dziecka. Najważniejsze to dobra zabawa! Jeśli macie inne pomysły – koniecznie dajcie znać!