Rozwijanie słuchu muzycznego u dziecka – kreatywne ćwiczenia i zabawy

Udostępnij

Dobry słuch muzyczny to podstawa sukcesu w nauce gry na instrumencie i śpiewu. Jak w kreatywny, zabawowy sposób rozwijać ten zmysł u dziecka? Oto pomysły na ćwiczenia i aktywności, które usprawnią słyszenie melodii, rytmu i innych elementów muzyki.

1. Słuchowe puzzel

Nagranie krótkiego rytmu, melodii lub piosenki, a następnie jej odtwarzanie z przerwami – zadaniem dziecka jest ułożenie w całość tego „słuchowego puzzla”. Świetnie ćwiczy pamięć i koncentrację słuchową.

2. Muzyczne kalambury

Zabawa polega na przekazywaniu tytułów piosenek, melodii za pomocą gestów, ruchu i odgłosów. Doskonali umiejętność kojarzenia dźwięków z konkretnymi utworami.

3. Co się zmieniło?

Odtworzenie krótkiej melodii, rytmu lub piosenki z drobną różnicą i zadanie dla dziecka: co się zmieniło w stosunku do pierwowzoru? Świetne ćwiczenie koncentracji i uważnego słuchania.

4. Muzyczne opowieści

Dziecko układa krótką opowiastkę z wykorzystaniem różnych dźwięków – stukania, uderzania, brzęczenia itp. Może też odgrywać role bohaterów zmieniając barwę głosu. Rozwija to wyobraźnię dźwiękową.

5. Komponujemy melodię

Tworzenie wspólnej, prostej melodii przy użyciu np. dzwonków chromatycznych lub innych instrumentów. Można ustalać np. tylko 3 dźwięki i tworzyć przy ich użyciu własną muzykę.

6. Muzyczna pamięć

Podczas słuchanej piosenki/melodii dziecko ma za zadanie wykonać określoną czynność przy ustalonym wcześniej dźwięku – klaśnięcie, podskok itp. Ćwiczy koncentrację.

7. Dyrygent orkiestry

Rodzic gra na jakimś instrumencie lub odgłosami ilustruje grę różnych instrumentów. Zadaniem dziecka jest dyrygowanie taką „orkiestrą” – np. głośniej, ciszej, szybciej, wolniej.

8. Muzyczna matematyka

Ćwiczenie polega na odliczaniu np. do 7 i wykonywaniu określonego dźwięku przy każdej kolejnej liczbie – klaśnięcie, tupnięcie. Rozwija poczucie metrum i pulsu muzycznego.

9. Jaka to melodia?

Granie znanych dziecku prostych melodii, np. z bajek, reklam i zagadek typu „Zgadnij, jaka to melodia?”. Rozwija pamięć muzyczną i rozpoznawanie znanych schematów dźwiękowych.

10. Muzyczne dźwięki

Eksperymentowanie z wydobywaniem różnych dźwięków z przedmiotów – uderzanie, pocieranie, dmuchanie itp. Uwrażliwia na barwy i możliwości dźwiękowe otoczenia.

Regularne, systematyczne stosowanie takich kreatywnych aktywności na pewno przyniesie wymierne efekty w postaci rozwoju słuchu muzycznego dziecka. Najważniejsze to dobra zabawa! Jeśli macie inne pomysły – koniecznie dajcie znać!

Poznajmy się!

Cześć, jestem Magda i jestem bardzo podekscytowana, że mogę się z Wami dzielić naszą pasją do muzyki i rodzicielstwa. Na co dzień pracuję jako flecistka w Operze, a razem z moim mężem Mateuszem, który jest śpiewakiem operowym, wychowujemy dwóch wspaniałych synów – 4-letniego Olka i 8-letniego Jaśka, którzy podobnie jak my uwielbiają muzykę.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, komentowania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Chętnie poznamy Wasze historie i pomysły na to, jak wprowadzić muzykę do życia Waszych dzieci.

Najlepiej śledzić nasz Instagram! Tam dzieje się najwięcej! 📸
Szukaj na blogu
Najczęściej czytane:
Scroll to Top