Muzyczne Dzieci Logo - Tekst po prawej (4)

Wybitne postacie muzyki klasycznej – jak zachęcić dziecko do poznania wielkich kompozytorów?

Udostępnij

Chcesz, by Twoje dziecko poznawało i doceniało wielkich twórców muzyki klasycznej? Wprowadzanie maluchów w świat Mozarta, Chopina czy Beethovena to świetny pomysł na rozbudzenie zamiłowania do muzyki poważnej. Jednak jak to zrobić, by zainteresować najmłodszych? Oto sprawdzone sposoby.

1. Opowiadaj barwne historie z życia kompozytorów

Małe dzieci uwielbiają fascynujące opowieści, które wprowadzają je w świat wyobraźni. Dlatego bardzo chętnie słuchają barwnych historii z życia sławnych postaci. Możesz to wykorzystać, aby zainteresować malucha wielkimi kompozytorami.

Wybierz ciekawsze fakty z biografii W.A.Mozarta, F.Chopina, L.V.Beethovena czy innych twórców i opowiedz je w formie ciekawej historii. Skup się na tym, co nietypowe, zabawne lub niezwykłe, np. o cudownym dziecku Mozarcie komponującym już w wieku kilku lat lub Beethovenie, który pomimo utraty słuchu skomponował swoją największą IX symfonię ze słynną „Odą do radości”. Urozmaić opowieść możesz zmieniając głos, intonację, tempo mowy. Pobudzisz w ten sposób wyobraźnię i zainteresujesz malca postacią kompozytora.

2. Słuchajcie wspólnie najpopularniejszych dzieł

Nic tak nie zachęci do poznania twórcy, jak wysłuchanie jego najwspanialszych dzieł. Dlatego słuchajcie z dzieckiem najbardziej znanych utworów poszczególnych kompozytorów, np. uwertury do „Wesela Figara” Mozarta, „Sonaty Księżycowej” bądź „Dla Elizy” Beethovena czy „Walców” Chopina.

Tłumacz maluchowi, kto jest autorem słuchanego dzieła. Po jakimś czasie dziecko samo zacznie rozpoznawać charakterystyczny styl danego kompozytora. W ten sposób polubi konkretne postacie i będzie chciało poznać je bliżej.

3. Czytajcie wspólnie książki o wielkich kompozytorach

Sięgnijcie po pięknie ilustrowane albumy i książki dla dzieci poświęcone słynnym postaciom. Dowcipne rymowanki, komiksowe historie z życia kompozytorów przybliżą je w przystępny sposób.

Wybieraj albumy z dużą ilością ilustracji i ciekawostek „ukrytych” na kartach. Pobudzą one ciekawość i chęć odkrywania biografii ulubionych twórców. Czytanie takich pozycji może stać się waszym codziennym, przyjemnym rytuałem.

4. Oglądajcie bajki i filmy o wielkich kompozytorach

Oprócz książek, świetnym sposobem na zainteresowanie dziecka daną postacią są bajki i filmy animowane. Na rynku dostępnych jest wiele takich pozycji przedstawiających w przystępny, zabawny sposób losy Mozarta, Beethovena czy innych twórców.

Wybierzcie te, które łączą edukację z rozrywką. Kolorowe animacje, dowcipne dialogi i piosenki sprawią, że dziecko z radością pozna życiorysy wielkich kompozytorów. Seans takich filmów może stać się waszą ulubioną rodzinną rozrywką.

5. Zabawa w rozpoznawanie stylów muzycznych

Gdy dziecko już dobrze pozna sylwetki kompozytorów, możecie bawić się w rozpoznawanie ich stylów muzycznych. Puść kilka utworów i zobacz, czy maluch wie, kto jest ich twórcą. Podpowiadaj, typuj wspólnie, nagradzaj trafne strzały.

Taka zabawa pomoże dziecku lepiej zapamiętać charakterystyczne cechy stylu ulubionych kompozytorów. Jednocześnie dostarczy wam świetnej, wspólnej rozrywki i okazji do wzmocnienia więzi.

6. Odwiedźcie miejsca związane z kompozytorami

Jeśli macie okazję, zabierzcie dziecko w podróż śladami wielkich kompozytorów. Odwiedźcie muzea lub miejsca mocno związane z ich losami, np. domki Chopina w Żelazowej Woli i w Dusznikach.

Zwiedzanie takich miejsc z przewodnikiem, połączone z ciekawą opowieścią, pozwoli dziecku jeszcze lepiej poznać i polubić daną postać. Zobaczy wtedy, że kompozytorzy to nie tylko pomniki, ale prawdziwi ludzie z krwi i kości.

7. Pozwól poczuć się jak kompozytor

Aby dziecko mogło utożsamić się z wielkimi twórcami, pozwól mu poczuć się jak kompozytor. Kupcie wspólnie makietę fortepianu, batutę i frak. Niech maluch przebierze się za swojego ulubionego twórcę i poprowadzi „koncert”, na którym Ty będziesz publicznością.

Taka zabawa sprawi, że postać np. Mozarta stanie się dziecku bliższa. Dodatkowo pobudzi jego własną kreatywność i zamiłowanie do muzyki.

Podsumowanie

Obcowanie z dziełami wielkich kompozytorów od najmłodszych lat pomaga zaszczepić dziecku głęboką miłość do muzyki klasycznej. Aby zainteresować malucha postaciami Mozarta, Chopina czy Beethovena, sięgnij po opowieści, albumy, filmy i wspólne „podróże śladami” idoli. Pozwól też dziecku wcielić się w rolę ulubionego kompozytora. Zabawa w odkrywanie wielkich twórców na długo pozostanie w pamięci Was obojga

Poznajmy się!

Cześć, jestem Magda i jestem bardzo podekscytowana, że mogę się z Wami dzielić naszą pasją do muzyki i rodzicielstwa. Na co dzień pracuję jako flecistka w Operze, a razem z moim mężem Mateuszem, który jest śpiewakiem operowym, wychowujemy dwóch wspaniałych synów – 4-letniego Olka i 8-letniego Jaśka, którzy podobnie jak my uwielbiają muzykę.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, komentowania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Chętnie poznamy Wasze historie i pomysły na to, jak wprowadzić muzykę do życia Waszych dzieci.

Najlepiej śledzić nasz Instagram! Tam dzieje się najwięcej! 📸
Szukaj na blogu
Najczęściej czytane:
Scroll to Top